Druhy helem podle použití a konstrukce

druhy prileb na motorku

Podle toho na jaký motocykl a jak ho plánujete využívat máme více druhů přileb na motorku. Je rozdíl pokud cestujete na velké motorce, nebo máte jen moped na ježdění po městě. Jaké jsou tedy druhy přileb?

1. Integrální helmy

integralni prilba

Integrální přilby patří k nejčastějším používané ochraně hlavy na motocykl. Helma tvoří ucelený kus a jediné co lze otevřít je hledí přilby. Na trhu je těchto helem nejvíce a patří mezi nejpoužívanější přilby.

Tyto přilby se používají nejčastěji pro ježdění na silnici. Nabízí vynikající komfort a tím že tvoří jeden celek jsou i nejbezpečnější.

Nevýhodou integrálních přileb je jejich uzavřenost, kdy nenabízí ideální kontakt s okolím.


2. Otevřené helmy

otevrene prilba

Mezi další velice rozšířené přilby patří přilby otevřené. Od integrální se liší tím že neobsahují ochranu brady. Nabízejí se ve dvouch druzí, jednodušší bez hledí, které bývá nahrazeno brýlemi. Verze z hledím již nabízí lepší komfort a odpadá používání motocyklových brýlí.

Otevřené přilby nabízejí perfektní kontakt s okolím a za teplého počasí ideální proudění vzduchu uvnitř přilby. Nejčastěji si tyto helmy používají na scooterech při jízdě ve městech. Nebo otevřené bez hledí jako stylový doplněk pro choppery.

Nevýhodou otevřených helem je absence ochrany brady, proto je nelze doporučit pro rychlejší jezdce nebo dlouhé cestování.

3. Vyklápěcí helmy

vyklopna helma

Vyklápěcí přilby vznikli teprve nedávno. Jsou ideální variantou mezi integrálními a otevřenými přilbami, díky tomu se dostávají na velký vzestup.

Otevřené přilby nabízejí možnost odklopit celou horní část přilby a z helmy se stane „otevřená“. Otevření se využívá například při projíždění městem za velkého horka, nebo pro lepší komunikaci s dalšími lidmi.

Tyto helmy nemají žádnou velkou nevýhodu nabízí bezvadný kontakt s okolím a dostatečnou ochranu hlavy.

4. Enduro nebo crossové helmy

enduro prilby

Klasické enduro helmy jsou zaměřeny na bezpečnost. Proto obsahují větší ochranu brady a jsou vybaveny štítem proti sluníčku a odlétajícím kamínkům. Jsou nabízeny ve dvou variantách: se štítem a bez. Pokud používáte helmu bez štítu je třeba opatřit endurové brýle.