Jaký dron koupit pro cestování na motorce?

dron cestovani motorky

Pořizujete video záznam nebo chcete mít hezké fotky z vašich cest? Pak vám dron nabídne nový rozměr. V našem článku vám pomůžeme s výběrem toho pravého dronu a nakousneme jak je to s legislativou.

Dnes už jsem drony malé s hmotností do 250g a nezaberou tak skoro žádné místo v zavazadlech. Pokud se ve výběru drona trochu ztrácíte v našem článku vám doporučíme konkrétní drony které jsou vhodné pro cestování na motorce.

Pozor na různou legislativu v různých zemích, konkrétní informace naleznete na dronrules.eu

Existuje levný dron?

Rovnou vám napíšu že v současné době zapomeňte na dron jiný než od značky DJI. DJI nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu, jakýkoliv levnější dron než 10 tis nenabídne použitelné fotky nebo video. Dále levnější drony nemají senzory a proto nenabízí funkci „folow me“, tedy sledování objektu. Sice lze tuto funkci obejít přes jinou aplikaci než od DJI a to konkrétně Litchi, ale díky chybějícím senzorům je let nebezpečný na jiném než volném prostranství.

dron dji mini 2

Náš tip!

Dji Mini 2

Dron s nejlepším poměrem cena/výkon. S malými rozměry a skvělýmy funkcemi, ideální na cestování.

Cena: od 12 999 Kč

Přečíst recenze

Pravidla a legislativa

Dále je nutné se seznámit s legislativou, jednoduše napsáno – musíte drona zaregistrovat a mít takzvaný řidičák na dron – jedná se o bezplatný kurz. Registraci a online test najdete na stránkách Úřadu pro civilní letectví. Každá země má různé pravidla pro létání s dronem, například do Srbska nemůžete s dronem vůbec, informace ke konkrétní zemi naleznete na dronrules.eu.

Jaký dron vybrat?

V podstatě vám doporučím dva drony od firmy DJI. Dražší DJI Air 2 a levnější DJI mini 2. Já ale doporučuji pro začínajícího letce podívat se také po starším DJI mavic air.

Drony se prodávají samostatně s baterií a ovladačem a nebo také jako takzvaný Combo pack, který obsahuje další baterie, vrtule a menší pouzdra. Combo pack je o pár tisíc dražší, ale pokud si spočítáte cenu náhradních baterií jste na stejné ceně jako za combo.

 Mavic AirMini 2Mavic Air 2
CenaBazarový od 7 000 Kčod 13 490 Kčod 22 900 Kč
Max. doba letu21 minut31 minut34 minut
Váha430 gramů249 gramů570 gramů
Dosah 2 km – FCC: 4 km6 km – FCC: 10km6 km – FCC: 10 km
Max. rychlost19 m/s16 m/s19 m/s
Senzory proti překážkámANO – přední, zadní a spodní
APAS 1. generace
NENO – přední, zadní a spodní
APAS 2. generace
Operating temperature0 až 40°C0 až 40°C-10 až 40°C
Interní paměť8 GB0 GB8 GB
Nabíjení přes powerbankuNeAnoNe
AplikaceDJI Go4DJI FlyDJI Fly
Inteligentní funkcePanorama, HDR, slow-motion, ActiveTrack, Quickshots, Smart Capture, TapFlyDronie, Helix, Rocket, Circle, BumerangHyperlapse, Panorama, HDR nové generace, SmartPhoto, slow motion při 240 fps, Spotlight 2.0, Point of Interest 3.0, Active Track 3.0, Quickshots
CMOS1/2,3”1/2,3”1/2”
Max. video rozlišení4K/30fps4K/30 fps4K/60 fps
Mbps100100120
Max. foto rozlišení12 MP12 MP48 MP
Foto formátyJPG+RAWJPG+RAWJPG+RAW