Kde je potřeba dálniční známka na motorku?

Chystáte se na dovolenou na motocyklu po Evropě? Určitě vás zajímá v jakých zemích potřebujete dálniční známku na motorku, nebo kde bude třeba platit mýto. V našem článku vám přinášíme ucelený přehled.

Kde je třeba platit dálniční poplatky?

Bosna a Hercegovina

V Bosně a Hercegovině se používají k platbě dálničních poplatků mýtné brány. Dálniční síť se postupně buduje s podporou Evropské Unie. Platby za použití dálnice lze na mýtních branách uradit v místní měna BAN, Eurech, ale osobně doporučuji používat platební kartu. Kompletní mapu včetně poplatků můžete najít na stránkách https://www.jpautoceste.ba/en/.


Francie

Ve francii se ke zpoplatnění dálničních úseků využívají mýtné brány s platbou podle ujeté vzdálenosti. Dále jsou ve francii zpoplatněné některé tunely a mosty. Na této adrese najdete kompletní přehled zpoplatněných úseků https://www.autoroutes.fr/en/key-rates.htm


Chorvatsko

V Chorvatsku se vybírá poplatek na mýtných branách podle ujeté vzdálenosti na spoplatněné silnici. Kompletní ceník naleznete na těchto stránkách https://www.hac.hr/hr/interaktivna-karta


Itálie

V Itálii se poplatek za používání placených silnic vybírá pomocí mýtných bran. Kompletní informace naleznete na stránkách https://www.autostrade.it/en/home


Maďarsko

V Maďarsku se používá pro motocykly dálniční známka. Známku lze zakoupit na benzínových stanicích, ale doporučujeme koupit známku online na stránkách https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ kde najdete také více informací.


Portugalsko

V Portugalsku jsou používány k vybírání poplatků mýtné brány. Pro platby jsou používány dva systémy, v jedné části lze platit klasicky hotově nebo kartou. V druhé části se používá automatický systém EasyToll, palubní jednotky předplacené Toll Card nebo neomezené 3 denní karty Toll Service. Doporučujeme před cestou zjisti jaký systém placení je používán na konkrétní dálnici. Další informace včetně rozdělení dálnic najdete na stránkách https://www.portugaltolls.com/


Rakousko

V Rakousku se pro používání dálnic platí dálniční známka. Kromě dálnic je zpoplatněno i několik tunelů a vyhlídkových cest, ty lze platit hotově či kartou. Dálniční známky lze v papírové podobě zakoupit na benzínových půmpách, nebo online – bohužel musí se koupit 14 dní dopředu, nebo lze použít ičo, kde platí známka ihned. Více informací naleznete na https://www.asfinag.at/en/.


Slovinsko

Dálniční poplatky ve Slovinsku jsou vybírány prostřednictvím dálniční známky. Známky lze koupit na benzínových pumpách. Kompletní informace naleznete na stránkách https://www.dars.si/.


Srbsko

V Srbsku se používají pro výběr dálničních poplatků mýtné brány fungující jako v jiných zemích. Více informací naleznete na stránkách https://www.putevi-srbije.rs/.


Španělsko

Španělsko vybírá poplatky za využívání dálnic pomocí mýtných bran. V některé tunely jsou také zpoplatněné. Více informací naleznete na stránkách https://www.autopistas.com/.


Švýcarsko

Ve Švýcarsku se používá ke zpoplatnění dálnic dálniční známka. Tu lze koupit pouze s roční platností. Známku můžete koupit na obvyklých prodejních místech. Kompletní informace naleznete na stránkách https://www.autobahnen.ch/.


Turecko

V Turecku se používají pro vybírání poplatků mýtné brány snímající váš průjezd. Pro placení musíte mýt motocykl opatřen HGS čipem nebo OGS palubní jednotkou kde se vám odečítá kredit. HGS čip jako nálepku nebo kartu je možné koupit na vybraných benzínových pumpách posléze musíte online dobít kredit. Mapu dálnic najdete na https://enyakinptt.ptt.gov.tr/Enyakinptt/, informace o HGS kartách naleznete zde https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf.


Kde se obejdete bez poplatků?

Albánie

V Albánii se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Belgie

V Belgii se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Bulharsko

V Bulharsku se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Černá Hora

V Černé Hoře se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Česká republika

V České republice na motocyklu můžete jezdit bez poplatků po dálniční síti.

Dánsko

V Dánsku se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Estonsko

V Estonsku můžete na motocyklu jezdit bez poplatků po dálniční síti.

Finsko

Ve Finsku se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Litva

V Litvě můžete na motocyklu jezdit bez poplatků po dálniční síti.

Lotyšsko

Ve Lotyšsku se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Moldávie

V Moldávii můžete na motocyklu jezdit bez poplatků po dálniční síti.

Německo

V Německu se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Nizozemsko

V Holandsku můžete na motocyklu jezdit bez poplatků po dálniční síti.

Norsko

V Norsku se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Rumunsko

V Rumunsku můžete na motocyklu jezdit bez poplatků po dálniční síti.

Švédsko

Ve Švédsku se momentálně nenachází žádná dálnice kde by motocykl musel platit dálniční poplatek.

Kompletní informace o dálnicích naleznete v angličtině na těchto stránkách https://www.tolls.eu/.