Vybíráme USB nabíječku na motorku

usb nabijecky na motorku

Pokud jezdíte často na motorce určitě jste se již setkali s potřebou nabíjet mobilní telefon po cestě. Nové motocykly již obsahují USB nabíječku v základní výbavě, ale u starších si ji musíte dokoupit a zapojit. V našem článku vám nabídneme průvodce výběrem USB nabíječek.

V dnešní době lze USB konektor využít pro velké množství elektro příslušenství nejen pro nabíjení mobilního telefonu s navigací. Na USB konektor lze připojit i jiné zařízení jako je například digitální fotoaparát, navigace, powerbanka nebo například nabíječka na tužkové baterie.

Vybíráme místo pro USB nabíječku

Před výběrem nabíječky si musíme rozmyslet kam danou nabíječku na motocyklu umístíme. Máme v podstatě tři základní možnosti: umístění na řidítka, vsazení do palubní desky nebo umístění kamkoliv na motocykl, třeba do kufru nebo pod sedlo.

Pokud používáte mobilní telefon jako navigaci, či přímo navigaci a nechcete zasahovat do motocyklu je ideální umístění na řidítka. Osobně doporučuji pokud je možnost pořídit vestavnou nabíječku a vložit do vámi vyvrtaného otvoru v přístrojové desce. Pokud ale potřebujete nabíjet fotoaparát, nebo například dron, je ideální umístění v zadní části motocyklu poblíž kufru, kam přivedete posléze přivedete USB kabel.

zasuvka na motorku s vypinacem voltmetrem a rychlonabijenim

Praktická rychlá nabíječka na řidítka s dvěma USB porty, vypínačem a voltmetrem

Cena: 549 Kč

Vyberte správný výkon USB nabíječky

Jako první si musíme uvědomit jaký výkon pro nabíjení potřebujeme. Prakticky všechny mobilní telefony a GPS navigace používají výstupní napětí 5V a všechny USB nabíječky toto podporují. Dále nás zajímá výstupní proud udávaný v A (Ampér). Dříve pro nabíjení mobilního telefonu stačil nabíjecí proud 1A, dnes tím bohužel už nestačí mobilní telefon dobíjet při puštěné navigaci. 1A nabíječku proto zásadně nedoporučujeme pořizovat.

Moderní nabíječky podporují nabíjení výkonem 2A, to již dostačuje pro pohodlné dobíjení příslušenství. Osobně ale doporučuji šáhnout po nabíječce s funkcí QC (Quick chart). QC nabíječky si sami určují výstupní výkon a proud podle daného zařízení, výkon při 5V bývá 3A. V dnešní době tuto funkci podporují již všechny mobilní telefony.

Jaký USB konektor vybrat

Nabíječky můžete vybírat s třemi druhů konektorů. Nejvyužívanější konektor je USB typ A, jedná se o klasický USB port jako naleznete na nabíječkách do sítě. Dalším druhem je USB typu C, používá se u novějších zařízeních napájecí kabel je pak zpravidla na každé straně zakončen tímto konektorem. Dále lze motorku osadit takzvaným CL konektorem (autozapalovač), který znáte z automobilů. Tento konektor ale neslouží k nabíjení a je nutno ho osadit příslušnou nabíječkou.

zasuvka vestavna s voltmetrem a vypinacem 1

Vestavná rychlonabíječka s voltmeterem, jedním USB portem a vypínačem

Cena: 390 Kč

Zásuvka s vypínačem

Pří výběru moto zásuvek doporučuji se poohlídnout na zásuvku s vypínačem. Vypínačem je vhodné zásuvku odpojovat pokud motocykl stojí a není potřeba dobíjet příslušenství. Pro delší stání, třeba přes zimu, ale doporučuji nabíječku odpojovat pomocí vyndání pojistky.

Zásuvka s voltmetrem

Některé zásuvky obsahují voltmeter, který vám zobrazuje napětí palubní sítě. Tato funkce není nutná k provozu nabíječky.

Zapojení USB nabíječky na motocykl

Většina nabíječek obsahuje vše potřebné pro připojení k motocyklu: kabel pro propojení s baterkoupojistku a držáky pro montáž. Ve většina případů obsahuje balení držák pro umístění na řidítka, či přilepení, nebo přišroubování na motocykl.

Zapojení nabíječky je velice jednoduché. Stačí připojit plus a mínus pól na baterii a vložit pojistku.